آسیب شناسی دین داری و تفکر دینی
  
 
 
آرشیو
 
جمعه 8 مهر‌ماه سال 1384
انتقاد صریح رهبر انقلاب از عوامگرایی مداحان


                انتقاد صریح رهبر انقلاب از عوامگرایی مداحان

--------------------------------------------------------------------------------
ایشان با اشاره به استفاده برخی آهنگ‌های نامناسب توسط مداحان اظهار کردند: آهنگ به کار رفته در مورد یک شعر عشقی چرند و آهنگ‌های طاغوتی نباید دستمایه مداحی مداحان قرار گیرد، بلکه با توجه به ذوق و فن موجود در بین آنها، خودشان به ساختن آهنگ‌های متناسب بپردازند.

--------------------------------------------------------------------------------
رهبر انقلاب در دیدار با تعداد زیادی از مداحان، با انتقاد از برخی آفات مداحی، از عوامگرایی و اشعار غلوآمیز برخی مداحان انتقاد کردند.
به گزارش خبرنگار «بازتاب»، صبح امروز و به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س)، تعداد بسیاری از مداحان اهل بیت(ع) با حضور در حسینیه امام خمینی(ره)، ضمن دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای به شعرخوانی و ذکر مدایح اهل بیت پرداختند که در این مراسم، رهبر انقلاب تذکرات صریحی را خطاب به آنان مطرح کردند.

در یک سال اخیر، گسترش رویکرد جامعه به مجالس مداحان و بروز برخی آفات در اشعار مداحان، منجر به برخی واکنش‌های جامعه مذهبی و برخی مراجع و علما شده بود.

آیت‌الله خامنه‌ای امروز خطاب به مداحان، ضمن خطرناک خواندن مسئله غلو در اشعار مداحان،‌ با اشاره به برخورد امام علی(ع) با غلوکنندگان، اظهار کردند: در صورت توجه به معنای عبارات غلوآمیز، غلوکننده مستوجب حکم اعدام است.
ایشان مداحی را از با شرافت‌ترین منزلت‌ها خوانده، افزودند: مداحان در تبیین و تبلیغ حقایق زیبای وجود مبارک ائمه اطهار، وظیفه خطیری دارند و باید در محتوا و مضامین سخنان و اشعار خود کاملا دقت کنند.

آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اقبال فراوانی که مردم و جوانان به مداحان دارند، استفاده از مواعظ اخلاقی در ابتدای منبر مداحی را ضروری دانستند و فرمودند: البته گاهی منبر شما بیشتر از منبر ما کارساز است. البته موقعیت که حساس شد، گناه انحراف و ثواب هدایت هم دو برابر می‌شود.

ایشان با انتقاد از برخی تعابیر غلوآمیز در بعضی مداحی‌ها و یا تمجیدها، مقام پیامبر و اهل بیت ایشان را در بندگی خداوند تقرب به او دانسته و افزودند: این بی‌دقتی‌ها، سطح معارف شیعی را در ذهن مخاطبان پایین می‌آورد، در حالی که معارف شیعه در اوج اعتلا قرار دارد.
رهبر انقلاب در این بخش به استفاده برخی تعابیر نظیر چشم زیبا، قد رشید و ابروی کمان برای حضرت ابوالفضل العباس(ع) اشاره کردند و افزودند: خیلی‌ها چنین ویژگی‌هایی داشته‌اند، اما مقام حضرت ابوالفضل(ع) به بندگی خدا،‌ جهاد و فداکاری اوست؛ این اخلاص شهدای کربلا در راه خداست که باید اشاعه شود.

ایشان با اشاره به استفاده برخی آهنگ‌های نامناسب توسط مداحان اظهار کردند: آهنگ به کار رفته در مورد یک شعر عشقی چرند و آهنگ‌های طاغوتی نباید دستمایه مداحی مداحان قرار گیرد، بلکه با توجه به ذوق و فن موجود در بین آنها، خودشان به ساختن آهنگ‌های متناسب بپردازند.
ایشان ضمن بیان عدم مخالفت خود با کف ‌زدن در مراسم اعیاد اظهار داشتند: اگر انسان کف‌زدن‌های مراسم اعیاد را از رادیو بشنود، با توجه به سبکهای مرثیه‌ای آن، تصور می‌کند مراسم عزاداری است. بنابراین شایسته است شعرهای مراسم اعیاد در قالب آهنگ‌های شاد و مفرح ارائه شود.نظرات کاربران :


  با سلام
شیعه دین مبارزه است زمانی دور در ایران سیستم ارباب و رعیتی حاکم بود و برای تاثیر گذاری و مبارزه با ظلم حاکم شعارهایی مثل

ارباب فقط حسین —— ارباب با وفا حسین وغیره مطرح می شد که ادامه ان اکنون ضرورتی نداردزیرا جوانان امروز خود را انسانهایی ازاد می بینندکه می خواهند پیرو امام حسین باشند و لذا تعابیری مثل غلام درگاه — پیر استان و غیره را با کلماتی جدید باید جایگزین نمود
دوم حکومت شاهنشاهی منقرض شده و لزومی برای عناوینی مثل شاه نجف — شه خوبان —— شاهنشه دین وغیره لزومی ندارد

سوم بعضا تعابیری مثل سگ درگاه — ریز خوار سفره — خاک پا — و امثال اینها با کرامت انسانی که اسلام در نظر دارد مغایر است و اینطور تصور کنیم که اگر یکی از معصومین زنده شودو در ان مجلس حاضر شود از این تعابیر استقبال میکند؟
در بکار گیری اشعار و تعابیر اول تفکر کنیم سپس انها را بکار بریم والسلام

 

 

  انشاءا... مداحان عزیز به فرمایشات مقام معظم رهبری توجه نموده و نسبت به پر بار کردن مضامین مداحی خود هم به لحاظ مستند بودن مطالب و هم به لحاظ شعر وآهنگ آن اقدام کنند. چون خیلی ها را سراغ دارم که با همین غلوگریهای مداحان اعتقادشان سست شده وحتی ارادتشان به اهل بیت ازدست داده اند.گریه بر ائمه اطهار با هر قیمتی و دروغ پردازی جایز نیست.
نکته بسیار قشنگی که مقام معظم رهبری به آن اشاره داشتند تن یا سبک کف زدن ها در مراسم شادی است که توسط مداحان اختراع شده و واقعا اگر کسی فقط به صدا توجه کند فکر میکند که در اعیاد هم ما داریم سینه میزنیم نه کف.تهران س. م.


  به نظر می رسد علیرغم تذکرات ایه الله خامنه ای در سنوات گذشته در خصوص حفظ اصالت مداحی و روضه خوانی متاسفانه این وسیله ارتباطی با مردم نیز دستخوش کج سلیقگی افرادی قرار گرفته که بدون علم و اگاهی لازم هر آنچه را از دید خود می پسندد به مخاطب ارائه می دهند . آیا لازم است جامعه مداحان انتقاد های خود را از زبان ایشان بشنوند و هر چند که توجه هم نمی نمایند و یا اینکه فضا را آنقدر آماده کرد که مطلعین به این فن و مردم که مخاطب اصلی می باشند بتوانند راحتی به این قشر انتقاد نموده و مظان اتهام قرار گرفتن مصون باشند . تمام کسانی که این مداحی ها را گوش می کنند از قوه عقل برخوردارند و می توانند به راحتی تشخیص دهند فرق بین هجو و مدح را اما به دلیل حرمت اینگونه مجالس از انتقاد خوداری می نمایند که به نظر اینجانب شنونده هم گناهش از گوینده کمتر نخواهد بود .


برای عضویت در خبرنامه این وبلاگ نام کاربری خود در سیستم بلاگ اسکای را وارد کنید
نام کاربری
 
تعداد بازدیدکنندگان : 100568


Powered by BlogSky.com

عناوین آخرین یادداشت ها
 
وبلاگ من
وبلاگ همسرم
وبلاگ پسرم 1
2 وبلاگ پسرم
لینکستان من 1
لینکستان من 2
کتابخانه من (کتابنمای جهانی )‌ 1
کتابخانه من (کتابنمای جهانی )‌ 9
کتابخانه من (کتابنمای جهانی )‌ 10
از کارهای قبلی من
نمای قدیمی وبلاگ من در بلاگ اسکای
بحث های همسرم در باب اکنکار
اطلاع رسانی پرسمانهای دینی - ‌وبلاگ من
بازشناسی اسماء الهی‌- وبلاگ من
حکمت جاودانه